Pytaki – wyjątkowa gra planszowa dla całej rodziny

Pytaki to gra całkowicie niepozorna, na pierwszy rzut oka sprawiająca wrażenie kolejnej edukacyjnej karcianki, jakich wiele już na rynku

Pytaki to gra całkowicie niepozorna, na pierwszy rzut oka sprawiająca wrażenie kolejnej edukacyjnej karcianki, jakich wiele już na rynku. W rzeczywistości jednak jest to pozycja, która w zaskakujący i poruszający sposób łączy członków rodziny, pozwalając im dowiedzieć się więcej na swój temat. Idealna zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi, które chcą nauczyć swoje pociechy mówienia na głos o emocjach.

Integracja dla całej rodziny

Pytaki są grą o tyle nietypową, że całkowicie zlikwidowano w niej element rywalizacji. Oczywiście, gra oferuje kilka wariantów, które w razie potrzeby można modyfikować i ów rywalizację wprowadzić, jednak główny jej cel opiera się na integracji. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej mówi się na głos o emocjach, a w wielu rodzinach uczucia jej członków są rzadko poruszanym tematem. Może mieć to negatywny wpływ na dzieci, które w przyszłości będą zamknięte w sobie, a emocje, zarówno te negatywne, jak i pozytywne, staną się dla nich trudne do opisania. Gra karciana Pytaki pomaga w łatwy i kontrolowany sposób przełamać barierę emocjonalną, zachęcając do rozmów na trudne tematy.

Gra zawiera 96 pytań, notatnik (Zapamiętnik), umożliwiający zapisywanie co ciekawszych odpowiedzi, a także kostki i karty uczuć, które są wykorzystywane w niektórych wariantach gry. Pytania poruszają głównie tematy uczuć, marzeń i przyjemnych wspomnień, wprowadzając pozytywną atmosferę podczas rozgrywki. Tytuł kierowany jest do grupy od 2 do 22 graczy w wieku od 4 roku życia. Ze względu na brak elementu rywalizacji i złożonych zasad maluchy doskonale poradzą sobie z tą grą, często zaskakując dorosłych łatwością, z jaką przychodzi im mówienie o uczuciach.

Nauka słuchania

Ze względu na swoją nietypową formę Pytaki mają niemal terapeutyczny wpływ na dzieci i są polecane przez wielu psychologów. W czasie rozgrywki gracze uczą się słuchać siebie nawzajem, co w dzisiejszych czasach jest umiejętnością często zapomnianą. Dodatkowo możemy poznać najgłębsze sekrety osoby, o której, mogłoby się wydawać, wiemy już wszystko. Pytaki łączą członków rodziny lepiej niż jakikolwiek inny tytuł, jednocześnie zapewniając im rozrywkę na najwyższym poziomie.

Niektóre z pytań w grze zastąpione zostały wyzwaniami – na przykład zachęcającymi do tego, by dać całusa pozostałym graczom. Czyni to rozgrywkę bardzo dynamiczną i zaskakującą, zwłaszcza dla młodszych dzieci. Dodatkowo tego typu proste wyzwania równie dobrze pełnią funkcję integracyjną, jednocześnie zapewniając dużą różnorodność. Pytaki to doskonała gra towarzyska, która powinna znaleźć się w posiadaniu każdego rodzica, któremu zależy na prawidłowym rozwoju emocjonalnym swojej pociechy.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Wyścig po poziomki

Gra - Tappi i Poziomkowa Przygoda jest osadzona w klimacie wakacyjnego lasu, pachnącego poziomkami i pełnego zieleni

Gra – Tappi i Poziomkowa Przygoda jest osadzona w klimacie wakacyjnego lasu, pachnącego poziomkami i pełnego zieleni (https://www.taniaksiazka.pl/gra-tappi-i-poziomkowa-przygoda-zielona-sowa-p-1055022.html). Gracze poruszają się po polach Szepczącego Lasu za pomocą trójwymiarowych postaci zwierzątek, pokonując przeszkody, sadząc lub omijając drzewka, naprawiając dziurawe mosty i zbierając poziomki. W grze dostępne są dwa scenariusze różnej trudności – dzięki dwustronnej planszy możemy na bazie tych samych elementów wziąć udział w dwóch niepodobnych do siebie przygodach. Dzięki prostym, zrozumiałym zasadom, pięknym ilustracjom i sympatycznym bohaterom, gra pozwala w łatwy i przyjemny sposób wprowadzić dziecko do świata gier planszowych. Jest to propozycja przeznaczona jest dla najmłodszych graczy – przedszkolaków, którzy dopiero uczą się, czym są gry planszowe i na czym polega przestrzeganie zasad gry. Gra pozwala również na swobodną zabawę elementami i ponowne przeżywanie przygód bohaterów (znanych niektórym również z książek).

Tappi i przyjaciele

Gra “Tappi i Poziomkowa Przygoda powstała na podstawie bestsellerowej serii książek o wikingu Tappim i jego przyjaciołach. Ich przygody wymyślił i opisał w ciepłych i pogodnych opowiadaniach Marcin Mortka. Znani z książek bohaterowie: wiking Tappi, reniferek Chichotek i troll Gburek towarzyszą nam w grze również w kartonowej, trójwymiarowej postaci, odpowiednio pomagając lub przeszkadzając w zbieraniu poziomek. To właśnie chatka Tappiego jest również miejscem, gdzie w jednej z wersji gry kończy się poziomkowy wyścig.

Przebieg gry

Podczas gry na pierwszej stronie planszy dzieci rzucają kostką i przesuwają swój pionek o wskazaną liczbę pól. Na niektórych polach na graczy czekają dodatkowe przygody i zadania. Zwycięzcą tej wersji gry zostaje osoba, który zbierze najwięcej poziomek. W drugiej wersji celem gry jest naprawić mostek łączący dwie strefy planszy, posadzić drzewo i zebrać 5 poziomek. Wygrywa ten, kto zrobi to najszybciej.

Elementy gry

Zawartość pudełka to dwustronna, kolorowa plansza z narysowanym torem, 96 żetonów z poziomkami, 8 żetonów z deskami, 5 kartonowych choinek do samodzielnego złożenia i ozdobienia (3D), kartonowe pionki przedstawiające leśne zwierzęta – lisa, sowę, borsuka, jeża i zająca, a także trzech bohaterów książkowych: wikinga, renifera i trolla, które należy umieścić w plastikowych podstawkach, instrukcja i kostka.

Pozytywny wpływ na rozwój dzieci

Gra ma wiele zalet. Ma korzystny wpływ na wiele dziecięcych umiejętności:

 • uczy przestrzegania zasad
 • rozwija umiejętność planowania
 • rozwija spostrzegawczość
 • ćwiczy umiejętność liczenia
 • rozwija wyobraźnię

Autorką gry “Tappi i Poziomkowa Przygoda jest Anna Sobich-Kamińska, znana z wielu publikacji rozrywkowo-edukacyjnych Wydawnictwa Zielona Sowa, takich jak np. “Czarodziejski labirynt, “Kosmiczny labirynt, “Odkrywcy: Sahara, “Misia i jej mali pacjenci. Klinika Młodego Weterynarza. Rodzinna gra karciana, “Kroniki Archeo. Dookoła świata“ i innych. Poza projektowaniem gier planszowych, karcianych i kafelkowych autorka zajmuje się również pisaniem książek dla dzieci.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Gra planszowa Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie to prawdziwa gratka dla fanów serii J.R.R TolkienGra planszowa Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie to prawdziwa gratka dla fanów serii J.R.R Tolkien. Firma Fantasy Flight Games poza tym, że pokusiła się o przeniesienie na plansze przygód ze Śródziemia, to jeszcze zrobiła to w bardzo nowoczesny sposób. Ten sposób polega na połączeniu typowej gry planszowej z figurkami, żetonami, kafelkami, kartami i wszelkimi innymi papierowymi bądź plastikowymi akcesoriami jakie tylko można znaleźć w pudełkach z grami planszowymi, z grą w formie aplikacji na telefon, tablet bądź komputer. Jest to bardzo ciekawy pomysł, gdyż jedną z jego zalet jest możliwość zapisania gry. Nie trzeba już zostawiać rozłożonej planszy na cały tydzień, która będzie zajmowała stół, bądź podłogę do czasu, aż ekipa do gry ponownie się spotka. Teraz bez konsekwencji można złożyć całą grę do pudełka, a przy kolejnej sesji aplikacja przypomni nam co, jak i gdzie było rozłożone oraz w którym momencie scenariusza skończyliśmy grę. Jednak to nie wszystkie zalety jakie daje połączenia gry planszowej z jej wirtualnym uzupełnieniem, ale o tym przekonacie się sami jeśli zdecyduje się na zakup Władcy Pierścieni.

Zawartość pudełka

Władca Pierścieni: Podróż przez Śródziemie poza faktem, że jest uzupełniany przez aplikację to w dalszym ciągu pozostaje grą planszową, może nie tradycyjną, ale nadal grą planszową i jak każda planszówka posiada pudełko, a w nim:

 • instrukcja
 • kompedium zasada
 • 22 dwustronne kafelki mapy
 • 28 kart obrażeń
 • 28 kart strachu
 • 6 kart bohaterów
 • 83 karty przedmiotów
 • 15 kart atutów
 • 2 dwustronne mapy potyczki
 • 21 kart tytułów
 • 30 kart umiejętności podstawowych
 • 30 kart umiejętności bohaterów
 • 72 karty ról
 • 20 kart słabości
 • 10 kart terenu
 • 31 plastikowych figurek
 • 30 żetonów terenu
 • 12 sztandarów wrogów
 • 12 plastikowych podstawek pod figurki
 • 84 żetony pozostałe

Pudełko jest duże i jak widać zawiera sporo akcesoriów co może być nie małą zachętą dla kolekcjonerów. Kolejną nowinką jest materiał z którego wykonano pudełko. Nie jest to zwykły papier, ale słynny grafen i w każdym pudełku jest specjalny certyfikat informujący, że ten egzemplarz gry jest legalny. Dlatego nie wyrzucajcie go bo może się przydać w przypadku kontroli odpowiednich służb.

Informacje ogólne

W grę Władca Pierścieni: Podróż przez Śródziemie może zagrać od 1-5 graczy w wieku od 14 lat w górę. Standardowy czas rozgrywki to około 60 minut. Zgodnie z zapowiedziami producentów gry do wersji podstawowej przewidziano kilka dodatków, które w Polsce będą ukazywały  się w tym samym czasie co na całym świecie. Cała rozgrywka pomyślana została tak, aby za każdy razem scenariusz, nawet ten sam, różnił się od poprzedniej sesji. To powoduje, że regrywalność w tym produkcie jest naprawdę duża.

Podsumowanie


Władca Pierścieni: Podróż przez Śródziemie to gra kooperacyjna, która zapewni wciągającą i niepowtarzalną kampanię z wieloma zadaniami pobocznymi, które urozmaicą rozgrywkę i zagwarantują wiele godzin niezapomnianej przygody w świecie Śródziemia.

Business obraz autorstwa freepik - www.freepik.com